Vrijeme je za skuhati ručak, a nemamo ništa svježeg povrća doma? Kitchari s kvinojom i graškom je idealno jelo za takve situacije! Skroz je lako i  jednostavno za pripremiti, a jako je ukusno!

Kitchari je ayurvedsko ljekovito, ukusno, lagano i hranjivo jelo. Jako je jednostavno, ali puno okusa - kombinacija kvinoje, mung dal-a i začina je odlična!

Tradicionalno se radi od bijele basmati riže, mung dal-a (oljuštenog mungo graha), povrća i ljekovitih začina.
Bijela riža dugog zrna se koristi jer je lakše probavljiva od integralne, a kitchari je jelo koje se često kuha kad je netko bolestan, osjetljivog želudca, pogodan je za djecu i starije...

Jako je popularno u ayurvedskoj kuhinji i postoji kitchari detox u kojem se danima, od 3 do 10 jede samo kitchari za doručak, ručak i večeru. Neke verzije detoxa imaju za doručak kuhane jabuke ili zobenu kašu kuhanu u vodi,ali pretežno to bude samo kitchari. Kombinacija riže (ili kvinoje) i mung-dala sadrži sve aminokiseline potrebne za formiranje kompletnog proteina, pa se zato može jesti danima i smatra se cjelovitim obrokom.

Obično se dodaje povrće nakon što se poprži luk, ali današnja verzija je kitchari za one dane kad nemamo ništa svježeg povrća doma. Dodala sam jednu staklenku graška zadnjih 5 minuta kuhanja, tek toliko da se zagrije i malo poveže, ali ako nemamo ni to možemo izostaviti.

Kako pripremiti kitchari?

Ovo jelo je JAKO jednostavno i lako pripremiti, treba nam samo jedan lonac i to je to.

Popržimo luk, češnjak, đumbir i začine na ulju.
Dodamo ispranu kvinoju i mung dal.
Dodamo vodu.
Poklopimo i kuhamo oko pola sata.
Dodamo grašak zadnjih 5 minuta.


SASTOJCI I ZAMJENE

kvinoja - kitchari se tradicionalno radi s bijelom basmati rižom ili drugom rižom dugog zrna (Jasmin). Meni je ukusnije s kvinojom, a i nutritivno je vrjednije. Možemo koristiti jedno ili drugo.

mung dal - oljušteni mungo grah. S obzirom na to da je bez ljuske, lakše je probavljiv i neće nas napuhnuti kao možda neke druge vrste leće/graha. Daje poseban okus i tradicionalno se koristi, pa njega ne bih preporučila zamijeniti. Imaju ga u Tvornici i u Biobio. Eventualno se može koristiti crvena leća umjesto, ali opet - preporuka je koristiti oljušteni mungo grah. 

luk - u ayurvedskoj kuhinji se često ne koriste ni luk ni češnjak. Ako ih ne želimo koristiti možemo dodati prstohvat asafoetide. Ja koristim svježi luk, ne bih preporučila zamijeniti za luk u prahu jer je svježi ukusniji

češnjak - ako nemamo svježi možemo dodati pola žličice ili žličicu češnjaka u prahu, ali svježi je ukusniji

đumbir - ne bih preporučila izostaviti jer svježi đumbir daje poseban okus

voda - možemo dodati kvalitetnu kocku za juhu ili koristiti vodu. Ja koristim vodu. Najprije dodam 4 šalice (1 litra), pa po potrebi još. Možemo napraviti gušće ili rjeđe, kako više volimo.

kurkuma - dodajemo je zbog ljekovitih svojstava, okusa i boje. Ne bih preporučila izostaviti. Ako dodamo jednu žličicu neće preuzeti okusom.

korijandar u prahu - dodajemo ga zbog ljekovitih svojstava i okusa. Ne bih preporučila izostaviti. Korijandar u prahu lako možemo napraviti doma tako da sjemenke korijandera izmiksamo u mlincu za kavu.

koromač u prahu - dodajemo ga zbog ljekovitih svojstava i okusa. Ne bih preporučila izostaviti. Koromač u prahu lako možemo napraviti doma tako da sjemenke koromača izmiksamo u mlincu za kavu.

celer u prahu - opcionalan sastojak, ja volim dodati jednu žličicu jer doda okus u jelo. Napravim ga tako da celer osušim u dehidratoru, možemo i na suncu, pa izmiksam u mlincu za kavu u prah.

ulje za prženje - ja sam koristila kokosovo rafinirano, možemo i vodu ako ne želimo koristiti ulje

grašak iz staklenke - koristimo ga kad nemamo svježeg povrća doma. Umjesto njega možemo koristiti mahune iz staklenke ili ne dodati ako nemamo ni povrće u staklenci/konzervi. Kad imamo svježeg povrća možemo dodati koje god volimo, meni super ide mrkva, celer i mahune, dodam oko šalicu od 250 ml. Preporuka je ne koristiti više od dvije različite vrste povrća.

peršin - možemo posipati malo nasjeckanog peršina ako želimo

limun - možemo dodati par kapi limuna, osvježit će jelo

Recept za Kitchari s kvinojom i graškom

SASTOJCI

  • 1 srednji luk
  • 2-3 češnja češnjaka
  • 1 žlica (ili pola žlice za manje pikantno) sitno nasjeckanog svježeg đumbira
  • 1/2 šalice kvinoje (95 g)
  • 1/2 šalice mung dal (115 g)
  • 4 do 4 1/2 šalice vode (4 šalice = 1 litra)
  • 1 žličica kurkume u prahu
  • 1 žličica korijandara u prahu
  • 1 žličica koromača u prahu
  • 1 žličica celera u prahu (opcionalno)
  • sol, papar po želji
  • 1 žlica ulja za prženje
  • 1/2 staklenke graška
  • peršin za na vrh (opcionalno)
  • par kapi limuna (opcionalno)

POSTUPAK

  1. U loncu zagrijemo jednu žlicu ulja, ja sam koristila kokosovo
  2. Dodamo luk, prstohvat soli i pržimo oko 5 minuta
  3. Dodamo češnjak i đumbir i pržimo još oko minutu
  4. Dodamo začine - kurkumu, korijandar, koromač, celer u prahu (opcionalno) i pržimo oko minutu
  5. Dodamo dobro isprani mung dal i kvinoju
  6. Dobro promiješamo da se poveže sa začinima, pa dodamo vodu
  7. Zakuhamo, pa poklopimo i smanjimo vatru na najmanje
  8. Kuhamo oko pola sata ili dok se mung dal skroz ne skuha
  9. Zadnjih 5 minuta dodamo grašak iz staklenke (prethodno ga isperemo pod vodom), sol i papar po želji
  10. Kad je gotovo možemo dodati par kapi limuna i svježeg peršina ako imamo doma

I to je to. Dobar tek!

TIPS

  • u kitchariju se koriste razne kombinacije začina, pa možete prilagoditi kako volite. Često se još dodaje kumin, sjemenke gorušice, piskavica u prahu, garam masala...
  • u idealnim uvjetima bi kvinoju i mung dal namočili oko 8 sati prije kuhanja, jer bi tako bilo još lakše probavljivo. U tom slučaju dodajemo duplo manje vode nego ako ne namočimo, pa dodajemo još po potrebi i kuhamo skoro pa duplo manje